Themes - Twenty Fourteen - en to fi translation catalogue (90 entries)

note: Description of the theme
en: In 2014, our default theme lets you create a responsive magazine website with a sleek, modern design. Feature your favorite homepage content in either a grid or a slider. Use the three widget areas to customize your website, and change your content's layout with a full-width page template and a contributor page to show off your authors. Creating a magazine website with WordPress has never been easier.
fi: Vuoden 2014 oletusteema on mukautuva, moderni ja huoliteltu verkkolehden toteuttamiseen tarkoitettu teema. Voit nostaa etusivulle halutut artikkelit joko ruudukkona (grid) tai karusellina (slider). Teemassa on kolme vimpainaluetta ja kaksi sivupohjaa. Toinen sivupohja mahdollistaa täyslevyisen sivun ilman vimpaimia ja toinen sivupohja esittelee kirjoittajat. Verkkolehden luominen ei ole koskaan ollut helpompaa.

note: Template Name of the theme
en: Full Width Page
fi: Täysi leveys -sivu

note: Template Name of the theme
en: Contributor Page
fi: Kirjoittajat-sivu

note: translators: %s: Tag title.
en: Tag Archives: %s
fi: Avainsana-arkisto: %s

note: translators: %s: Search query.
en: Search Results for: %s
fi: Hakutulokset kohteelle: %s

en: Post format to show:
fi: Näytettävät artikkelimuodot:

en: Number of posts to show:
fi: Näytettävien artikkeleiden lukumäärä:

en: Title:
fi: Otsikko:

note: translators: 1: Post permalink, 2: Number of images in the gallery.
en: This gallery contains <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s photo</a>. | This gallery contains <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s photos</a>.
fi[0]: Tässä galleriassa on <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s kuva</a>.
fi[1]: Tässä galleriassa on <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s kuvaa</a>.

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
fi: Lue loppuun <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: More asides
fi: Lisää sivuhuomautuksia

en: Asides
fi: Sivuhuomautukset

en: More galleries
fi: Lisää gallerioita

en: Galleries
fi: Galleriat

en: More links
fi: Lisää linkkejä

en: More quotes
fi: Lisää lainauksia

en: Links
fi: Linkit

en: Quotes
fi: Lainaukset

en: More audio
fi: Lisää äänitiedostoja

en: Audio
fi: Ääni

en: More videos
fi: Lisää videoita

en: Videos
fi: Videot

en: More images
fi: Lisää kuvia

en: Images
fi: Kuvat

en: Use this widget to list your recent Aside, Quote, Video, Audio, Image, Gallery, and Link posts.
fi: Käytä tätä vimpainta uusimpien sivuhuomautusten, lainausten, videoiden, äänitiedostojen, kuvien, gallerioiden ja linkkien listaamiseen.

en: Sticky
fi: Kiinnitetty

en: <span class="meta-nav">Next Post</span>%title
fi: <span class="meta-nav">Seuraava artikkeli</span>%title

en: <span class="meta-nav">Previous Post</span>%title
fi: <span class="meta-nav">Edellinen artikkeli</span>%title

en: <span class="meta-nav">Published In</span>%title
fi: <span class="meta-nav">Julkaistu</span>%title

en: Post navigation
fi: Artikkelien selaus

en: Posts navigation
fi: Artikkelien selaus

en: Next &rarr;
fi: Seuraava &rarr;

en: &larr; Previous
fi: &larr; Edellinen

en: Don&rsquo;t display tag on front end.
fi: Älä näytä avainsanaa sivulla.

en: Tag Name
fi: Avainsanan nimi

note: translators: %s: Twenty Fourteen documentation URL.
en: For an in-depth tutorial, and more tips and tricks, visit the <a href="%s">Twenty Fourteen documentation</a>.
fi: Ohjeet ja vinkit löytyvät <a href="%s">Twenty Fourteen ohje-sivulta</a>.

note: translators: %s: Featured images documentation URL.
en: Enhance your site design by using <a href="%s">Featured Images</a> for posts you&rsquo;d like to stand out (also known as post thumbnails). This allows you to associate an image with your post without inserting it. Twenty Fourteen uses featured images for posts and pages&mdash;above the title&mdash;and in the Featured Content area on the home page.
fi: Paranna sivustosi ulkoasua käyttämällä <a href="%s">artikkelikuvia</a> niihin artikkeleihin, joita haluat korostaa. Twenty Fourteen näyttää artikkelikuvat otsikon yläpuolella ja etusivulla nostettujen artikkelien kohdalla.

note: translators: 1: Featured tag editor URL, 2: Post editor URL, 3: Customizer URL, 4: Post editor URL.
en: The home page features your choice of up to 6 posts prominently displayed in a grid or slider, controlled by a <a href="%1$s">tag</a>; you can change the tag and layout in <a href="%2$s">Appearance &rarr; Customize</a>. If no posts match the tag, <a href="%3$s">sticky posts</a> will be displayed instead.
fi: Etusivulla on valintasi mukaan enintään 6 nostettua artikkelia joko ruudukkona tai karusellina. Nostot valitaan <a href="%1$s">avainsanan</a> perusteella; voit vaihtaa käytetyn avainsanan ja asettelun sivulta <a href="%2$s">Ulkoasu &rarr; Mukauta</a>. Jos avainsanalla ei löydy yhtään artikkelia, <a href="%3$s">kiinnitetyt artikkelit</a> näytetään niiden sijasta.

en: Slider
fi: Karuselli

en: Grid
fi: Ruudukko

en: Layout
fi: Asettelu

[ctx: featured content default tag slug]
note: translators: 1: Featured tag editor URL, 2: Post editor URL, 3: Customizer URL, 4: Post editor URL.
en: featured
fi: nosto

note: translators: 1: Featured tag editor URL, 2: Post editor URL.
en: Use a <a href="%1$s">tag</a> to feature your posts. If no posts match the tag, <a href="%2$s">sticky posts</a> will be displayed instead.
fi: Nosta artikkeleita etusivulle <a href="%1$s">avainsanan</a> perusteella. Jos sopivia artikkeleita ei löydy, näytetään niiden sijaan <a href="%2$s">kiinnitettyjä artikkeleita</a>.

en: Featured Content
fi: Etusivun nostetut artikkelit

en: May only be visible on wide screens.
fi: Saattaa näkyä vain leveillä näytölillä.

en: Background may only be visible on wide screens.
fi: Tausta saattaa olla näkyvissä vain isommalla näyttöresoluutiolla.

en: Display Site Title &amp; Tagline
fi: Näytä sivuston otsikko &amp; kuvaus

en: Site Title Color
fi: Sivuston otsikon väri

note: translators: %s: WordPress version.
en: Twenty Fourteen requires at least WordPress version 3.6. You are running version %s. Please upgrade and try again.
fi: Twenty Fourteen vaatii vähintään WordPress-version 3.6. Sinulla on käytössäsi versio %s. Päivitä ja yritä uudestaan.

en: Next Image
fi: Seuraava kuva

en: Previous Image
fi: Edellinen kuva

en: Skip to content
fi: Siirry sisältöön

en: Primary Menu
fi: Ensisijainen valikko

en: Search
fi: Etsi

note: translators: %s: Page number.
en: Page %s
fi: Sivu %s

note: translators: %d: Post count.
en: %d Article | %d Articles
fi[0]: %d Artikkeli
fi[1]: %d Artikkelia

en: Next
fi: Seuraava

en: Previous
fi: Edellinen

en: Appears in the footer section of the site.
fi: Näkyy sivuston alatunnisteessa.

en: Footer Widget Area
fi: Alapalkin vimpainalue

en: Additional sidebar that appears on the right.
fi: Sivupalkki, joka näkyy oikealla.

en: Content Sidebar
fi: Sisällön sivupalkki

en: Main sidebar that appears on the left.
fi: Sivupalkki, joka sijaitsee vasemmalla.

en: Primary Sidebar
fi: Ensisijainen vimpainalue

en: Secondary menu in left sidebar
fi: Valikko vasemmassa sivupalkissa

en: Top primary menu
fi: Ylävalikko

note: translators: %s: WordPress
en: Proudly powered by %s
fi: Voimanlähteenä %s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
fi: Emme valitettavasti löytäneet etsimääsi. Ehkä hakutoiminnosta on apua.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
fi: Pahoittelut mutta mitään ei löytynyt hakuehdoillasi. Kokeile uudelleen joillakin toisilla hakusanoilla.

en: Nothing Found
fi: Mitään ei löytynyt.

en: Pages:
fi: Sivut:

note: translators: %s: Post title.
en: Continue reading %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
fi: Jatka lukemista %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Edit
fi: Muokkaa

en: % Comments
fi: % kommenttia

en: 1 Comment
fi: 1 kommentti

en: Leave a comment
fi: Jätä kommentti

en: Comments are closed.
fi: Kommentointi on suljettu.

en: Newer Comments &rarr;
fi: Uudemmat kommentit &rarr;

en: &larr; Older Comments
fi: &larr; Vanhemmat kommentit

en: Comment navigation
fi: Kommenttien selaus

note: translators: %s: Category title.
en: Category Archives: %s
fi: Aihearkisto: %s

note: translators: %s: Author display name.
en: All posts by %s
fi: Kaikki kirjoittajan %s artikkelit

en: Archives
fi: Arkistot

note: translators: %s: Date.
en: Yearly Archives: %s
fi: Arkistot vuoden mukaan: %s

note: translators: %s: Date.
en: Monthly Archives: %s
fi: Arkistot kuukauden mukaan: %s

note: translators: %s: Date.
en: Daily Archives: %s
fi: Arkistot päivämäärän mukaan: %s

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
fi: Näyttää siltä että täällä ei ole mitään. Kokeilepa hakua?

en: Not Found
fi: Ei löytynyt

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
fi: https://fi.wordpress.org/

note: Author of the theme
en: the WordPress team
fi: WordPress-tiimi
